2018 Race Schedule

The 2018 Race Day Schedule is available below. This schedule is subject to change.

2018 MINOCQUA DRAGON BOAT FESTIVAL
RACE 1LNCommunity Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
9:00 AM1Iron Dragons31:41.30
2Fiery Fresh21:35.96
3Frankenstein's Monster11:34.54
RACE 2LNCommunity Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
9:12 AM1Spirit of the Dragon11:25.20
2Marquette University41:40.93
3WXPR Radio Freaks31:34.69
4Paddle 'til it Hurts21:26.39
RACE 3LNCommunity Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
9:24 AM1Sea Merchants21:29.27
2Bent Paddlers11:26.34
3Average Janes and Joes31:34.38
RACE 4LNCommunity Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
9:36 AM1Electrode Paddlers31:24.97
2BJ's Sportshop Water Warriors11:22.18
3Awaken our Dragon21:23.80
4Rogers Jolly Crew41:25.82
RACE 5LNCommunity Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
9:48 AM1BJ's Sportshop Walleyes on the Prize31:18.53
2Serpent Slayers 11:17.96
3Rock Your Gypsy Soul21:18.46
RACE 6LNClub Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
10:00 AM1MBs Flying Ears11:14.81
2Arashi21:15.06
RACE 7LNClub Mixed Qualifying Heat 1PLCTIME
10:12 AM1Blue Water Paddling31:21.45
2Paddlin for MB11:10.95
3Motley Crew21:18.58
RACE 8LNWomen's Qualifying Heat 1PLCTIME
10:24 AM1Chicago Sirens21:28.19
2Island City Dragon Boat Club11:19.83
RACE 9LNWomen's Qualifying Heat 1PLCTIME
10:36 AM1MBs Angels11:18.71
2Mississippi Sisters and Friends31:39.93
3Off The Edge21:21.82
RACE 10LNCommunity Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
10:48 AM1WXPR Radio Freaks21:29.64
2Average Janes and Joes31:31.98
3Sea Merchants11:28.10
RACE 11LNCommunity Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
11:00 AM1Bent Paddlers11:23.65
2Fiery Fresh41:31.61
3Spirit of the Dragon31:25.22
4Electrode Paddlers21:24.72
RACE 12LNCommunity Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
11:12 AM1Frankenstein's Monster21:31.17
2Marquette University41:35.56
3Iron Dragons31:35.51
4BJ's Sportshop Water Warriors11:19.90
RACE 13LNCommunity Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
11:24 AM1Rock Your Gypsy Soul21:19.05
2Paddle 'til it Hurts31:27.75
3BJ's Sportshop Walleyes on the Prize11:18.56
RACE 14LNCommunity Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
11:36 AM1Rogers Jolly Crew31:24.72
2Serpent Slayers 11:18.51
3Awaken our Dragon21:24.70
RACE 15LNClub Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
11:48 AM1Motley Crew21:16.96
2Arashi11:14.67
3Blue Water Paddling31:18.91
RACE 16LNClub Mixed Qualifying Heat 2PLCTIME
12:00 PM1Paddlin for MB11:10.90
2MBs Flying Ears21:13.27
RACE 17LNWomen's Qualifying Heat 2PLCTIME
12:12 PM1Off The Edge11:20.80
2Chicago Sirens21:25.64
RACE 18LNWomen's Qualifying Heat 2PLCTIME
12:24 PM1Island City Dragon Boat Club21:18.04
2Mississippi Sisters and Friends31:32.86
3MBs Angels11:17.76
RACE 19LNShow Case - Grocery TeamsPLCTIME
12:36 PM1Fiery Fresh21:30.21
2Sea Merchants11:28.64
FINALS
RACE 20LNClub Mixed Consolation FinalPLCTIME
12:30 PM1Blue Water Paddling21:20.51
2Motley Crew11:17.73
RACE 21LNClub Mixed Championship FinalPLCTIME
12:42 PM1Arashi31:13.91
2MBs Flying Ears21:13.66
3Paddlin for MB11:10.02
RACE 22LNWomen's Consolation FinalPLCTIME
12:54 PM1Mississippi Sisters and Friends21:38.38
2Chicago Sirens11:25.20
RACE 23LNWomen's Championship FinalPLCTIME
1:06 PM1Off The Edge31:20.01
2Island City Dragon Boat Club21:17.06
3MBs Angels11:16.44
RACE 24LNCommunity Mixed Consolation Final 1PLCTIME
1:18 PM1WXPR Radio Freaks31:28.82
2Sea Merchants41:29.69
3Paddle 'til it Hurts21:24.03
4Rogers Jolly Crew11:23.23
RACE 25LNCommunity Mixed Consolation Final 2PLCTIME
1:30 PM1Spirit of the Dragon11:21.80
2Bent Paddlers41:22.60
3Electrode Paddlers21:22.05
4Awaken our Dragon31:22.10
RACE 26LNCommunity Mixed Championship FinalPLCTIME
1:42 PM1BJ's Sportshop Water Warriors41:19.06
2Rock Your Gypsy Soul11:17.28
3BJ's Sportshop Walleyes on the Prize21:18.16
4Serpent Slayers 31:18.26
RACE 27LN2000m Club Championship FinalPLCTIME
2:15 PM1Off The Edge
2Motley Crew
3Island City Dragon Boat Club
4Arashi
5MBs Flying Ears
6Paddlin for MB

Download Race Schedule