2017 Race Results

Club Women's Division

(3 teams compete in Final Heat)

1st Place Champions - Gold Medals 1:19.61 Off the Edge

2nd Place - Silver Medals 1:21.06 Island City Dragon Boat Club

3rd Place - Bronze Medals 1:21.81 Dragon Divas

 

Club Mixed Division

(Top 5 teams based on combined times compete in 2 Final Heats - Heat 1 seed 4 & 5, Heat 2 seeds 1-3)

1st Place Champions - Gold Medals  1:09.83 Paddlin’ for MB powered by GWN

2nd Place - Silver Medals 1:12.70 Arashi

3rd Place - Bronze Medals 1:15.59 Flying Ears

Seed 4-5 Heat Winner – Medals 1:17.49 Motley Crew

 

Club Mixed Division 2K

(6 teams compete in 1 Final Heat)

1st Place Champions - Gold Medals 10:41.80 Paddling for MB powered by GWN

2nd Place - Silver Medals 11:43.74 Arashi

3rd Place - Bronze Medals 12:08.19 Flying Ears

 

Community Mixed Division

 (Top 12 teams based on combined times compete in 4 Final Heats - Heat 1 seeds 10-12, Heat 2 seed 7-9, Heat 3 seeds 4-6, Heat 4 seed 1-3)

1st Place Champions - Gold Medals 1:15.69 Rock Your Gypsy Soul

2nd Place - Silver Medals 1:16.60 Serpent Slayers

3rd Place - Bronze Medals 1:16.69 BJs Sportshop

Seed 4-6 Final Heat Winner – Medals 1:18.59 RRG Nation

Seed 7-9 Final Heat Winner – Medals 1:22.88 Awaken Our Dragon

Seed 10-12 Final Heat Winner – Medals 1:23.26 Bent Paddlers

 

Special Awards

Business Division Champions - Gold Medals BJs Sportshop

Friends and Family Division Champions - Silver Medals Serpent Slayers

Health Care Division Champions -Bronze Medals Team Arrow

Fundraising Champions - Etched Glass Plaque Lady Yakkers Too Wonder Women

Most Festive Drummer - Etched Glass Plaque Sea Merchants

Most Spirited Team Tent - Etched Glass Plaque  Lady Yakkers Too Wonder Women

 

2017 Team Ranking

2017 MINOCQUA DRAGON BOAT FESTIVAL
Placing and Times will be updated throughout the day of the race
PLACECommunity DivisionHEAT 1HEAT 2TOTAL
1Serpent Slayers1:18.111:16.002:34.11
2Rock Your Gypsy Soul1:17.711:16.452:34.16
3BJ's Sportshop1:18.291:18.892:37.18
4Team Arrow1:19.041:18.972:38.01
5RRG Nation1:20.131:19.132:39.26
6Paddle til it Hurts1:23.601:23.132:46.73
7Awaken Our Dragon1:24.051:23.332:47.38
8Roger's Jolly Crew1:23.751:23.782:47.53
9Electrode Paddlers1:26.061:22.102:48.16
10Bent Paddlers1:28.131:24.262:52.39
11Trout Lake Team1:27.91:26.502:54.40
12Average Janes and Joes1:28.571:26.832:55.40
13Salon Fiore1:29.371:27.302:56.67
14Just for the Health of It1:31.71:32.173:03.87
15Sea Merchants1:31.91:32.803:04.70
16Iron Dragons1:36.621:32.443:09.06
17Lady Yakkers Too Wonder Women1:37.061:38.893:15.95
DQS.O.S (Supporters of Service)1:21.341:20.932:42.27
PLACEClub Women's DivisionHEAT 1HEAT 2TOTAL
1Island City Dragon Boat Club1:20.161:19.172:39.43
2Off the Edge1:20.681:20.562:41.24
3Dragon Divas 1:22.081:20.932:43.01
PLACEClub Mixed DivisionHEAT 1HEAT 2TOTAL
1Paddlin' for MB powered by Gwn1:11.271:11.302:22.57
2Arashi1:13.841:13.202:27.04
3Flying Ears1:15.571:14.992:30.56
4Motley Crew1:16.811:16.202:33.01
5Blue Water Paddling1:16.861:16.322:33.18

Download Team Ranking

2017 Final Results

2017 MINOCQUA DRAGON BOAT FESTIVAL
Final Results
PLACECommunity DivisionTIME
1Rock Your Gypsy Soul1:15.69
2Serpent Slayers1:16.60
3BJ's Sportshop1:16.69
4RRG Nation1:18.59
5Team Arrow1:18.82
6Paddle til it Hurts1:20.06
7Awaken Our Dragon1:22.88
8Electrode Paddlers1:24.40
9Roger's Jolly Crew1:24.58
10Bent Paddlers1:23.26
11Average Janes and Joes1:23.50
12Trout Lake Team1:24.30
PLACEClub Women's Division
1Off the Edge1:19.61
2Island City Dragon Boat Club1:21.06
3Dragon Divas1:21.81
PLACEClub Mixed Division
1Paddlin' for MB powered by Gwn1:09.83
2Arashi1:12.70
3Flying Ears1:15.59
4Motley Crew1:17:49
5Blue Water Paddling1:17.50
6
PLACE2K Race
1Paddlin' for MB powered by Gwn10:41.80
2Arashi11:43.74
3Flying Ears12:08.19
4Blue Water Paddling12:19.59
5Off the Edge12:33.90
6Motley Crew12:56.44

Download Final Results

2017 Heat Results

2017 MINOCQUA DRAGON BOAT FESTIVAL
Placing and Times will be updated throughout the day of the race
RACE 1LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
9:00 AM1Sea Merchants31:31.9
2Just for the Health of It21:31.70
3Awaken Our Dragon11:24.05
RACE 2LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
9:12 AM1BJ's Sportshop11:18.29
2Salon Fiore31:29.37
3Bent Paddlers21:28.13
RACE 3LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
9:24 AM1Average Janes and Joes21:28.57
2Rock Your Gypsy Soul11:17.71
3Iron Dragons31:36.62
RACE 4LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
9:36 AM1Paddle til it Hurts21:23.60
2Serpent Slayers11:18.11
3Trout Lake Team31:27.90
RACE 5LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
9:48 AM1Team Arrow11:19.04
2S.O.S (Supporters of Service)21:21.34
3Electrode Paddlers31:26.06
RACE 6LNQualifying Heat 1 - Community Mixed DivisionPLCTIME
10:00 AM1RRG Nation11:20.13
2Roger's Jolly Crew21:23.75
3Lady Yakkers Too Wonder Women31:37.06
RACE 7LNQualifying Heat 1 - Women's DivisionPLCTIME
10:12 AM1Dragon Divas31:22.08
2Island City Dragon Boat Club11:20.16
3Off the Edge21:20.68
RACE 8LNQualifying Heat 1 - Club DivisionPLCTIME
10:24 AM1Blue Water Paddling21:16.86
2Flying Ears11:15.57
3
RACE 9LNQualifying Heat 1 - Club DivisionPLCTIME
10:36 AM1Arashi21:13.84
2Motley Crew31:16.81
3Paddlin' for MB powered by Gwn11:11.27
RACE 10LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
11:00 AM1Bent Paddlers21:24.26
2Rock Your Gypsy Soul11:16.45
3Sea Merchants31:32.80
RACE 11LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
11:12 AM1Just for the Health of It21:32.17
2Iron Dragons31:32.44
3BJ's Sportshop11:18.89
RACE 12LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
11:24 AM1Awaken Our Dragon11:23.33
2Average Janes and Joes21:26.83
3Salon Fiore31:27.30
RACE 13LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
11:36 AM1RRG Nation11:19.13
2Electrode Paddlers21:22.10
3Paddle til it Hurts31:23.13
RACE 14LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
11:48 AM1Roger's Jolly Crew31:23.78
2Serpent Slayers11:16.00
3Team Arrow21:18.97
RACE 15LNQualifying Heat 2 - Community Mixed DivisionPLCTIME
12:00 PM1Lady Yakkers Too Wonder Women31:38.89
2Trout Lake Team21:26.50
3S.O.S (Supporters of Service)11:20.93
RACE 16LNQualifying Heat 2 - Women's DivisionPLCTIME
12:12 PM1Island City Dragon Boat Club11:19.27
2Off the Edge21:20.56
3Dragon Divas31:20.93
RACE 17LNQualifying Heat 2 - Club DivisionPLCTIME
12:24 PM1Paddlin' for MB powered by Gwn11:11.30
2Blue Water Paddling21:16.32
3
RACE 18LNQualifying Heat 2 - Club DivisionPLCTIME
12:36 PM1Flying Ears21:14.99
2Motley Crew31:16.20
3Arashi11:13.20
RACE 19LNCommunity Mixed Final 1PLCTIME
1:30 PM1Trout Lake Team31:24.30
2Bent Paddlers11:23.26
3Average Janes and Joes21:23.50
RACE 20LNCommunity Mixed Final 2PLCTIME
1:42 PM1Roger's Jolly Crew31:24.58
2Awaken Our Dragon11:22.88
3Electrode Paddlers21:24.40
RACE 21LNCommunity Mixed Final 3PLCTIME
1:54 PM1RRG Nation11:18.59
2Team Arrow21:18.82
3Paddle til it Hurts31:20.06
RACE 22LNCommunity Mixed ChampionshipPLCTIME
2:06 PM1Rock Your Gypsy Soul11:15.69
2Serpent Slayers21:16.60
3BJ's Sportshop31:16.69
RACE 23LNClub Women's ChampionshipPLCTIME
2:18 PM1Dragon Divas31:21.81
2Island City Dragon Boat Club21:21.06
3Off the Edge11:19.61
RACE 24LNClub Mixed Division Final #1PLCTIME
2:30 PM1Blue Water Paddling21:17.50
2Motley Crew11:17:49
3
RACE 25LNClub Mixed Division ChampionshipPLCTIME
2:42 PM1Flying Ears31:15.59
2Paddlin' for MB powered by Gwn11:09.83
3Arashi21:12.70
RACE 26SOStarting Order 2000m Race PLCTIME
3:15 PM1Off the Edge512:33.90
2Blue Water Paddling412:19.59
3Motley Crew612:56.44
4Flying Ears312:08.19
5Arashi211:43.74
6Paddlin' for MB powered by Gwn110:41.80

Download Heat Results